Jesteśmy na portalu "Życie w luksusie"
Sala Redutowa


S
ala Redutowa - jedna z najpiękniejszych tego typu w Polsce, mieści się na pierwszym piętrze hotelu "Pod Orłem". Jej neorenesansowy styl zachwyca wspaniałymi plafonami, żeliwnymi arkadami, bogatą dekoracją sztukatorską.

Od początku swego istnienia, jako wnętrze reprezentujące wysoki europejski standard, piękna sala Redutowa cieszyła się dużą sławą i popularnością wśród elit z kręgów artystycznych, przemysłowych i politycznych.

Organizowano w niej wystawy malarskie, przedstawienia teatralne i kabaretowe oraz bale, w których biorącą udział śmietanka towarzyska kwestowała na cele dobroczynne i narodowe.

Pierwszym znamienitym gościem Sali Redutowej był arcyksiążę Karol Habsburg (późniejszy ostatni cesarz Austrii), który w 1912 roku przebywał w bialskim hotelu wraz z małżonką. Wybitną osobowością, która na początku 1915 roku wielokrotnie gościła w hotelu, był Józef Piłsudski. Jako dowódca I Brygady Legionów uczestniczył w organizowanych w Sali Redutowej polskich imprezach narodowych.

Inne znaczące wydarzenia, jakie miały miejsce w Sali Redutowej to pokazy bialskiego "Sokoła" i walk zapaśniczych z udziałem m.in. Zbyszka Cyganiewicza; występy lwowskiego "Teatru Polskiego" w czasie I wojny światowej.

W latach trzydziestych bale karnawałowe , takie jak np. bal Ligi Morskiej i Kolonialnej w 1930 r., wypełniały egzotycznie dekorowaną sale. Jej wnętrza były nieodzownym miejscem spotkań i życia towarzyskiego elity bialskiej.
Pasaż Pod Orłem oferuje:
Na terenia miasta Bielsko-Biała.